Hatice Bekyigit
Blogger Tips And Tricks|Latest Tips For BloggersFree BacklinksBlogger Tips And Tricks
English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified
Powered By google

21 Eylül 2010 Salı

YiYECEK SATIN ALIRKEN

Satın alma kararı vermeden önce şu hususlara dikkat ediniz.
İlk adımda günlük, haftalık, aylık satın alınacak besinleri belirleyiniz.
Kuru besinleri (un, bulgur, pirinç, makarna, nohut, mercimek, şeker vb.); kapalı teneke, şişe veya kutularda satılan yemeklik margarin ve sıvı yağ, zeytin ve salçayı aylık olarak satın alınız.
Et haftalık veya günlük alınabilir ancak haftalık alınırsa buzlukta dondurarak veya kavurarak saklayınız.
Ekmek veya sütü günlük satın alınız, eğer süt haftalık alınacaksa yoğurt yaparak buzdolabında saklayınız.
Aylık satın alınacak besinlere karar verdikten sonra haftalık satın alınacaklar için beslenmeye yeter miktarda para ayırınız ve satın alınan malın maliyetini yükseltmesi nedeniyle veresiye alışveriş yapmaktan sakınınız. Çünkü sonuçta alınanlar aynı miktar gelirle ödenecektir.
Gerçekçi bir planlama yapabilmek için piyasada bulunan yiyeceklerin fiyat ve kalitesini değişik yerlerden kontrol ediniz.
Semt pazarları genellikle manav ve bakkallardan daha ucuzdur. Aylık alınacak besinleri ise tüketim kooperatifleri gibi daha az karla satış yapan yerlerden alınız.

Alışveriş esnasında;

Alışverişe giderkenn mutlaka nelerin satın alınacağını gösteren bir liste yapınız. Ancak listede bulunan bir yiyecek o hafta pazara az gelmişse fiyatı yüksek olabilir. O zaman onun yerine geçebilen başka bir yiyecek satın alınız.
Mevsim (iklim)lik sebze ve meyveler turfanda olanından daha ucuz,daha lezzzetli ye daha besleyicidir. Her Mevsim (iklim) pazarda en bol bulunan sebze ve meyvelerden satın alınırsa daha az parayla daha dengeli beslenme sağlanmış olur.
Paketlenmiş besin satın alırkenn dikkatli olunuz; çünkü verilen paranın bir bÖlüm (sonsuz başlangıç)ü kullanılan ambalaja gider. Paketlenmiş yiyecek ve içeceklerden en çook satın aldığımız konserve, süt, meyve suları, bisküvi vb. meyve esansları,besin boyaları ve katkı maddeleri eklenerek hazırlanmış maddelerdir.Bunların hepsinin tabii ve taze olanları daha ucuz ve daha besleyicidir.
Paketin içinde Nelller olduğunu üzerindeki etiketten inceleyiniz.Boya katılmamış olanları ,özellikle duyarlı kişilerde ve çocuklarda alerji yapabilir.
Paketin veya ambalajın delik,hasarlı olmamasına ve son kullanma tarihine dikkat ederek alınız.Konserve ve süt kutularında yarık, çatlak, kapaklarda bombe (dışa dönüklük) olmamalıdır. Özellikle pastörize sütlerde şişenin üstündeki tarihbir gün ( Zaman Belli Edilmemiş)ü,uzun ömürlü sütlerde bir ayı geçmemiş olmalıdır.
Satın alınan besinlerin kalitelerine dikkat ediniz. · Kuru fasulye, nohut, mercimek, un, bulgur ve pirincin taşlı, topraklı, böceklenmiş ve küflenmiş olmamasına dikkat ediniz.
Meyvelerin iri ve gösterişli olanları değill, düzgün, çürüksüz, pörsümemiş sulu ve lezzzetli olanlarını seçiniz. Örneğin; iri, gösterişli starking elmanın içi unlandığından, küçük Amasya elmasından daha lezzzetsizdir. Portakalın kabuğu ince olanı, mandalinanın çekirdeksiz olanını seçiniz.
Yeşil yapraklı sebzelerin yaprağı bol ve yeşil olanları, patatesin yeşillenmemiş ve çillenmemiş olanları iyidir. Yeşil fasulyenin kırıldığında gevrek ve kılçıksız olanını seçiniz.
Yumurtanın en kalitelisi taze ve iri olanıdır. Yumurtanın sarısının koyu ve açık sarı olması besin değerini fazla etkilemez; taze yumurtanın hava boşluğuçook küçüktür, ele alınınca hafif değilldir ve sallanırkenn ses gelmez.
Balığın iri veya küçük olması besin değerini etkilemez, taze olması önemlidir. Taze balığın solungaçları kırmızı, pulları yapışık, görünüşü diridir ve hoş olmayan bir kokusu yoktur.
Etin yağsız olanının besleyici değeri daha yüksektir. Süt kuzusunun etinin önemli bÖlüm (sonsuz başlangıç)ü sudur. Kahvaltılık margarinlerin su oranı da yemeklik margarinden daha yüksektir.
Saklama imkânı yoksa israfı azaltmak için gerektiğinden çook besin almayınız.


Yiyecekleri satın almak kadar uygun koşullarda saklamak da önemlidir.

Pirinç, bulgur, kuru fasulye, nohut gibi besinleri içerindeki taş, toprak ve diğer yabancı maddeleri ayıkladıktan sonra bez torbalarda saklayınız.
Yağları kapalı olarak serin ve ışıksız yerde saklayınız.
Taze sebzeler dayanıksızdırlar. Ispanak, marul gibi sebzeleri, köklerindeki çamur, toz ve toprakları gidecek şekilde yıkadıktan sonra naylon torbalara koyarak buzdolabında 3-5 gün saklayabilirsiniz. Diğer taze meyve ve sebzeleri de çamurluysa yıkadıktan sonra, çamurudeğillse yıkamadan naylon torbalara koyarak buzdolabında saklayınız. Naylon torbanın birkaç yerinde delik olursa. saklanırkenn fazla nemden çürümeleri önlenir.
Patatesi orta nemli, karanlık, hava akımı olan yerde saklayınız. Kuru soğanı serin ve kuru yerde saklayınız.
Günlük tüketeceğinizden çook et satın aldığınızda pişirilecek miktarlara ayırarak, buzlukta birkaç hafta saklamanız mümkündür.
Yumurtayı buzdolabında bir iki hafta (tazeliğini yitirmeden) saklayabilirsiniz. Yumurtayı yıkamadan saklayınız ve kullanacağınız zaman yıkayınız.
Her türlü sütü buzdolabında saklayınız.
Pastörize sütü, yazın bir gün ( Zaman Belli Edilmemiş), kışın iki-üç gün içinde tüketiniz.
Hiç bir işlem görmemiş sütü önce kaynatınız ve iki gün içinde kullanınız.
Uzun ömürlü sütü açtıktan sonra en geç üç gün içinde tüketiniz.
Ekmeği günlük alınız. Naylon torba içinde uzunca süre tutulan ekmek küflenebilir. Küfler görünür olabileceği gibi, gözle görünmeyebilir. Ekmek iki günden daha uzun bekleyecekse buzluğa koyarak dondurunuz. Yenmeden bir saat önce buzluktan çıkarınız.
Eğer derin dondurucuya sahipseniz yiyeceklerinizi daha uzun süre saklayabilirsiniz. Ancak derin dondurucudan çıkardığınız yiyecekleri; çözüldükten sonra yeniden dondurmayınız.
Satın aldığınız dondurulmuş gıdaların etiketlerini mutlaka okuyunuz.

Sarımsak nasıl saklanır?
Doğal antibiyotik özelliğinde olan,kan dolaşımını hızlandıran sarımsağı en iyi şekilde nasıl saklayacağınızı biliyor musunuz? İhtiyaç duyduğunuz her an kolayca kullanabileceğiniz pratik sarımsak saklama yöntemi çook işinize yarayacak.
1.Sarımsakların kabuklarını soyun.
2.Cam bir kavanozun içine doldurun.
3.Üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekleyin.
4.Buzdolabında saklayın.
Not: Bu pratik sarımsak saklama yöntemi sayesinde salatalarınız için sarımsak aromalı zeytinyağı da elde etmiş olacaksınız. Kavanozun içindeki yağ azaldıkça yenisini eklemeyi unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bloguma hosgeldiniz....Sizin degerli yorumlariniz benim icin cok önemli, simdiden hepinize cok tesekkür ediyorum....